Dominika Przykucka
Z poprzedniej części mogłyście się dowiedzieć tego, że olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin w procesie destylacji parą wodną, oraz że były one używane już w czasach biblijnych i cenione za swoje niezwykłe właściwości. Warto również przypomnieć, że są środkami wszechstronnego zastosowania, gdyż można je używać: wewnętrznie, zewnętrznie oraz jako składnik kosmetyków, środków czystości itp.
Moda na naturalne kosmetyki przeżywa swoją drugą młodość i łatwo o zawrót głowy, jeśli chodzi o ilość przeróżnych specyfików, które oferują nam sklepy. W tej części podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry jakościowo olejek oraz napiszę co nieco na temat niezwykłych olejków cytrusowych. Wiesz już, w jaki sposób można wykorzystać olejki… teraz wystarczy tylko wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim obecnym potrzebom. Wykorzystaj jego cudowne właściwości do ostatniej kropli… Do dzieła!
Olejek olejkowi nierówny
W sklepach z kosmetykami naturalnymi, w internetowych drogeriach bądź sklepach zielarskich możemy znaleźć całe multum różnych olejków, które kuszą swoim zapachem, pięknym opakowaniem, no i…wabią bądź odstraszają ceną! Nie dajmy się zwieść – olejek olejkowi nierówny, na dobrym olejku nie warto oszczędzać, zwłaszcza że te tańsze to niestety zazwyczaj buble nieposiadające tych drogocennych właściwości prozdrowotnych, co oryginały. Czym więc kierować się przy wyborze dobrego jakościowo produktu?
Kupując olejek, należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład , gdyż czysty olejek nie powinien zawierać żadnych dodatkowych substancji. Skład (oznaczenie INCI) powinno zawierać jeden składnik zakończony słowem ”oil”, np. Tee Tree Oil.
Jeżeli w składzie produktu (Ingredients) pojawią się inne składniki, np. „Perfum” (kompozycja zapachowa), rozpuszczalniki (najczęściej Dipropylene Glycol, Ethyl Alcohol, Izopropyl Mirystate) itp., oznacza to, że produkt jest albo kompozycją zapachową, mieszaniną olejków i rozpuszczalników, rozcieńczonym olejkiem lub kombinacją wszystkich wymienionych możliwości.
Olejki dobrej jakości to te, które posiadają tzw. therapeutic grade ( jakość terapeutyczną), niestety są one dość drogie. Z drugiej strony warto wydać trochę więcej pieniędzy i mieć pewność, że składniki , które zostały użyte do wytworzenia olejku, jak i sam olejek są najwyższej jakości. Firma, która sprzedaje oleje tej jakości to wspomniane już wcześniej Young Living Essential Oils. Tutaj mamy również pewność, że możemy stosować je wewnętrznie i że będą posiadały swoje prozdrowotne właściwości. Jeśli nie zamierzamy stosować olejków do wewnątrz, to wystarczają nam olejki ze średniej półki – niezłe jakościowo olejki sprzedaje np.: Avicenna, Etja.
Warto rozejrzeć się za olejkami, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne, zgodne z normami ISO i zarejestrowane w KSiOK, np. Dr Beta.
Olejek powinien być zamknięty w ciemnej, szklanej buteleczce, która będzie go chronić przed działaniem promieni słonecznych.
Cytrusowy zawrót głowy
Olejki eteryczne z cytrusów są pozyskiwane w procesie tłoczenia skórki owocu lub destylacji parą wodną. Głównymi zaletami stosowania tych olejków są ich właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe, ściągające, bakteriobójcze, dezynfekujące, regenerujące, tonizujące i wiele, wiele innych. Są to bardzo uniwersalne olejki o orzeźwiającym zapachu, różniące się między sobą jedynie kilkoma właściwościami. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że można ich używać zamiennie, w zależności od tego, jaki zapach najbardziej przypadnie nam do gustu.
Olejek cytrynowy, z trawy cytrynowej oraz limonkowy umieściłabym w jednej grupie , gdyż wykazują niemalże takie same właściwości. W drugiej grupie znalazłyby się olejki: pomarańczowy, grejpfrutowy, z neroli, bergamotki i mandarynkowy, które wykazują podobne właściwości. Olejek mandarynkowy jest jednym z najłagodniejszych olejków, dlatego stosowany może być u dzieci i kobiety w ciąży.
Poniżej kilka wskazówek, jak można wykorzystać cudowne właściwości olejków z cytrusów w aromaterapii, stosując je zewnętrznie na skórę oraz przyjmując je do wewnątrz.
Olejki cytrusowe w aromaterapii
Zapach owoców cytrusowych ma z jednej strony działanie energetyzujące, z drugiej zaś pomaga w zasypianiu i koi. Warto wykorzystać ich właściwości po ciężkim dniu, kiedy potrzebna nam chwila relaksu.
Działanie olejków cytrusowych w terapii zapachem:
- inhalacje zrobione przy pomocy tych olejków zmniejszają bóle głowy i redukują stres oraz uczucie napięcia, usuwają zmęczenie i podnoszą koncentrację
- olejek mandarynkowy oraz pomarańczowy pomagają w zasypianiu
- użyte w kominku lub sprayu odświeżają i odkażają powietrze
- mają działanie silnie dezynfekujące – zwłaszcza olejek cytrynowy, limonkowy i z trawy cytrynowej
- wspomagają odporność organizmu – głównie olejek cytrynowy
- odstraszają insekty – głównie olejek limonkowy, cytrynowy i z trawy cytrynowej (można połączyć np. z olejkiem goździkowym lub lawendowym).
Leczniczo zewnętrznie:
Olejki eteryczne bardzo dobrze rozpraszają się w tłustych olejach, np. migdałowym, morelowym, makadamia oraz po lekkim podgrzaniu w masłach kosmetycznych, np. karite. Łącząc olejki eteryczne z olejami bazowymi i masłami można w prosty sposób stworzyć wiele interesujących pielęgnujących i pachnących olejków oraz masełek. Warto dodać je do kosmetyków wykorzystywanych do pielęgnacji włosów oraz skóry, ale UWAGA! – należy pamiętać o tym, że olejki cytrusowe są fotoalergiczne, dlatego do ok. 6 godzin po użyciu ich na skórze nie należy wystawiać posmarowanego miejsca na działanie promieni słonecznych.
Działanie olejków cytrusowych na skórę:
- powstrzymują działanie wolnych rodników i spowalniają rozkład włókien kolagenowych, ujędrniają skórę (właściwości napinające i ujędrniające skórę mają głównie olejek pomarańczowy, mandarynkowy oraz grejpfrutowy)
- mają działanie bakteriobójcze i tonizujące
- oczyszczają skórę oraz pomagają zwalczać pryszcze i krosty
- pomagają wzmocnić naczynka krwionośne, są zbawieniem dla cery naczynkowej, gdyż zapobiegają ich pękaniu (zwłaszcza olejek z neroli)
- rozjaśniają przebarwienia i piegi, wybielają dłonie i paznokcie (głównie olejek cytrynowy)
- wtarte w skronie zmniejszają ból głowy
- olejek cytrynowy przyśpiesza gojenie się ran i blizn potrądzikowych, a ponieważ jest hemostatykiem (zatrzymuje krwawienie), to sprawdzi się np. przy leczeniu małych i większych ran, tamowaniu krwotoków z nosa i krwawień po usunięciu zęba; dodatkowo dezynfekuje ranę
- pomagają w walce z łupieżem, łuszczycą, zmniejszają przetłuszczanie się włosów i zapobiegają swędzeniu skalpu
- łagodzą bóle mięśniowe, miesiączkowe oraz ból stawów – głównie olejek z bergamotki (w formie kompresu)
- pomagają niwelować ból i świąd po ukąszeniu owadów
- olejek cytrynowy jest skuteczny w leczeniu żylaków – hamuje procesy zapalne, łagodzi ból i udrażnia przepływ limfy (można go połączyć z olejkiem z nagietka, by wzmocnić efekt)
- mają właściwości ściągające i wywierają dobry wpływ na tłustą cerę, regulują wydzielanie sebum, zmniejszają pory skórne
- olejek cytrynowy ma zastosowanie w leczeniu odcisków i brodawek, w tym celu nierozcieńczony olejek cytrynowy należy nakładać codziennie aż do wyleczenia na brodawkę, w ciągu dnia należy leczony odcisk lub brodawkę zakleić plastrem, a na noc pozostawić odkryte
- pomagają zwalczyć grzybicę paznokci
- można ich używać jako naturalny antyperspirant lub dodatek do dezodorantu(szczególnie olejek z trawy cytrynowej się nadaje do tego celu, gdyż zmniejsza wydzielane potu)
- olejek mandarynkowy, pomarańczowy oraz grejpfrutowy są stosowane w terapii cellulitu i braku jędrności skóry, mogą pomóc zmniejszyć widoczność blizn i rozstępów.
Leczniczo wewnętrznie:
- można nimi płukać jamę ustną w stanach zapalnych gardła
- na kaszel, przeziębienie można dodać kilka kropli olejku z cytryny do szklanki wody i wypić , pomoże to złagodzić ból gardła, kaszel uspokoić i stłumić gorączkę (olejek cytrynowy walczy zarówno z bakteriami, jak i wirusami)
- chronią organizm przed działaniem wolnych rodników
- posiadają zdolność do odkwaszania organizmu, działają tonizująco na organizm
- mają działanie pobudzające i energetyzujące
- zwalczają zgagę – głównie olejek cytrynowy
- olejek cytrynowy zlikwiduje bakterie, wybieli zęby, wyleczy dziąsła (dodany do pasty do zębów)
- regulują procesy trawienia, pobudzają apetyt
- olejek cytrynowy pomaga zwalczyć nieświeży oddech – kilka kropli olejku cytrynowego należy wlać do szklanki z wodą i wypłukać usta. Płukanka ta neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust oraz tworzy nieprzyjazne środowisko dla bakterii w jamie ustnej.
A jeśli masz pod ręką kilka cytrusów, to zrób użytek z ich… skórek!
Pokrój lub porwij skórki na drobne części , zalej je gorącą wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury ze skórek zacznie wydobywać się piękny, cytrusowy zapach .Pozyskany płyn możesz użyć w kominku do aromaterapii.
Mnie osobiście bardzo przypadł do gustu spray , który zrobiłam na bazie wódki (czysta nierozcieńczona wódka- około 100 ml), do której dodałam 10 kropli olejku pomarańczowego i 10 kropli olejku goździkowego. Spray jest bardzo uniwersalny, gdyż można go stosować do dezynfekcji i aromaterapii – w domu , na skórę oraz doustnie. Można użyć innych rodzajów olejków w większej bądź mniejszej ilości oraz proporcjach, zwiększając tym samym ich intensywność.